Spelschema Fotbolls EM 2016

Här hittar du det officiella spelschemat inför Fotbolls EM i Frankrike:

 

10 juni
Frankrike – Rumänien, kl 21.00 (Saint-Denis)

11 juni
Albanien – Schweiz, kl 15.00 (Lens)
Wales – Slovakien, kl 18.00 (Bordeaux)
England – Ryssland, kl 21.00 (Marseille)

12 juni
Turkiet – Kroatien, kl 15.00 (Paris)
Polen – Nordirland, kl 18.00 (Nice)
Tyskland – Ukraina, kl 21.00 (Lille)

13 juni 
Spanien – Tjeckien, kl 15.00 (Toulouse)
Irland – Sverige, 18.00 (St-Denis)
Belgien – Italien, kl 21.00 (Lyon)

14 juni
Österrike – Ungern, kl. 18.00 (Bordeaux)
Portugal – Island, kl 21.00 (St-Etienne)

15 juni
Ryssland – Slovakien, kl 15.00 (Lille)
Rumänien – Schweiz, kl 18.00 (Paris)
Frankrike – Albanien, kl 21.00 (Marseille)

16 juni
England – Wales, kl 15.00, (Lens)
Ukraina – Nordirland, kl 18.00 (Lyon)
Tyskland – Polen, kl 21.00 (St-Denis)

17 juni
Italien – Sverige, kl 15.00 (Toulouse)

Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 (St-Etienne)
Spanien – Turkiet, kl 21.00 (Nice)

18 juni
Belgien – Irland, kl. 15.00 (Bordeaux)
Island – Ungern, kl 18.00 (Marseille)
Portugal – Österrike, kl 21.00 (Paris)

19 juni
Schweiz – Frankrike, kl 21.00 (Lille)
Rumänien – Albanien, kl 21.00 (Lyon)

20 juni
Slovakien – England, kl 21.00 (St-Etienne)
Ryssland – Wales, kl 21.00 (Toulouse)

21 juni
Nordirland – Tyskland, kl 18.00 (Paris)
Ukraina – Polen, kl 18.00 (Marseille)
Kroatien – Spanien, kl 21.00 (Bordeaux)
Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 (Lens)

22 juni

Ungern – Portugal, kl 18.00 (Lyon)
Island – Österrike, kl 18.00 (St-Denis)
Sverige – Belgien, kl 21.00 (Nice)
Italien – Irland, kl 21.00 (Lille)

 

Slutspelet:

Åttondelsfinaler:
25/6 15.00: (Match 37) 2A-2C (Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne)
25/6 18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D (Parc des Princes, Paris)
25/6 21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F (Stade Bollaert-Delelis, Lens)
26/6 15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E (Stade de Lyon, Lyon)
26/6 18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F (Stade Pierre Mauroy, Lille)
26/6 21.00: (Match 42) 1F-2E (Stadium de Toulouse, Toulouse)
27/6 18.00: (Match 43) 1E-2D (Stade de France, Saint-Denis)
27/6 21.00: (Match 44) 2B-2F (Stade de Nice, Nice)

 

De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

 

Kvartsfinaler:
30/6 21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 (Stade Vélodrome, Marseille)
1/7 21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 (Stade Pierre Mauroy, Lille)
2/7 21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 (Stade de Bordeaux, Bordeaux)
3/7 21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 (Stade de France, Saint-Denis)

Semifinaler:
6/7 21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 (Stade de Lyon, Lyon)
7/7 21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

Final:
10/7 21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 (Stade de France, Saint-Denis)


Spanien blev mästare i EM 2012